Moon Light

03 01 2008
 
PortalAnasayfaSSSAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 sony ericsson k850i

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
rose-mi
Admin
Admin
rose-mi

Mesaj Sayısı : 51
Kayıt tarihi : 04/06/08

MesajKonu: sony ericsson k850i   Cuma Haz. 13, 2008 8:49 am

Sony Ericsson K850i Testi


S ony Ericsson, 2001 yılında Sony ve Ericsson'un birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir marka. Sony Ericsson cep telefonlarının geliştirilmesinde Sony'nin dijital kameralara alanındaki bilgi ve deneyim birikimi büyük rol oynuyor. Sony Ericsson şu anda dünya çapındaki dördüncü cep telefonu üreticisi olmuş durumda. Firma yüzde 9 pazar payı ile Nokia, Samsung ve Motorola'nın hemen ardından geliyor. Sony Ericsson sektörün çeşitli taleplerine farklı ürün serileri ile cevap veren bir firma. Örneğin Walkman cep telefonlarından oluşan W serisi modeller, telefonlarını aramalar yanında daha çok müzik çalar özeliğiyle kullanmayı seven tüketicilere yönelik ürünler. Bu incelememizdeki telefonun ait olduğu K serisi ürünlerde ise odak noktası dijital kamera. Sony Ericsson K850i cep telefonu, serideki kendinden önceki modellerde olduğu gibi ama bu sefer daha yüksek çözünürlük sağlayarak, bir kameralı telefondan beklenebilecek tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor.Sony Ericsson cep telefonuSony Ericsson K850i Telefon tasarımı


Sony Ericsson K850 cep telefonu parlak, siyah renkli bir kutu içerisinde geliyor. Kamerasının ürün paketi üzerindeki objektif fotoğrafından bu cep telefonunun asıl fonksiyonunun 5.0 megapiksel çözünürlüklü dijital kamerası olduğu hemen göze çarpıyor. Ürünün kutusunu açtığınızda ortasında cep telefonunun koyulduğu boş bir yer olan bir resimle karşılaşıyorsunuz. Bunun altında, ayrı ayrı paketlenmiş halde şarj cihazı, kulaklık, veri aktarma kablosu, kullanım kılavuzları ve yazılım CD'si bulunuyor. Sony Ericsson K850i cep telefonu güzel ve sağlam bir görünüm sergiliyor. Ürünün kamera ve telefon bölümleri ilk bakışta hemen fark ediliyor. Telefonun arka yüzü göz alıcı, hoş bir dizayna sahip. Kendinden önceki modellerin aksine K850 cep telefonunun objektifi dışarı doğru açılmıyor ve bu yüzden herhangi bir koruma kapağı da bulunmuyor. Dijital kamera ile ilgili tüm öğeler telefonun arka yüzünde iç kısımda yapılandırılmış.

Sony Ericsson K850i incelemesiSony Ericsson K850i Dokunmatik butonlar


CyberShot K850i modeli K serisinin üç dokunmatik sensörlü menü butonuna sahip olan ilk modeli. Bu tarzı, Samsung E900 ve LG Chocolate gibi diğer modellerden de hatırlıyoruz. Fakat arada büyük bir fark var. Sözünü ettiğimiz bu iki modeldeki dokunmatik butonlar basınç değil ısı duyarlılar. Isıya duyarlı butonlar, eğer parmaklarınız çok soğuksa veya üzerlerine tam olarak basmazsanız çalışmıyorlar. Sony Ericsson K850i cep telefonunda ise böyle değil; butonlara hafifçe veya biraz daha sert basarak işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu şekilde Sony Ericsson, uzun tırnaklara sahip bayan kullanıcıların ısıya duyarlı butonlarda yaşadıkları sıkıntıları ortadan kaldırarak ürünün kullanımını kolaylaştırmış oluyor.

Sony Ericsson K850i Menü


K 850i cep telefonunun menüsü Sony Ericsson modellerden alıştığımız üzere hoş ve kullanımı kolay. Ana menü açıldığında, seçildiklerinde hareket eden on iki adet ikon görünüyor. İkonlardan biri seçildikten sonra ortadaki dokunmatik butona basarak onaylanıyor. Sony Ericsson K850i'nin menü ikonları arasında artık tanıdığımız ikonların yanı sıra Radio ve Entertainment (Eğlence) başlıklı olanlar da yer alıyor. Entertainment menü başlığı altında fotoğraf ev müzik dosyaları üzerinde düzeltme işlemleri yapılabiliyor. Oyunlar da bu menüde bulunuyor. Menüde, her zamanki gibi aşağı yön tuşu ile dolaşılıyor. Sağ ve sol yön tuşları sadece ayarlar menüsünde, genel ve ekran ayarları seçenekleri arasında tercih sırasında kullanılabiliyor. Telefonun menüsü hiçbir sıkıntı yaşatmadan gerçekten çok iyi ve hızlı bir şekilde çalışıyor.


Sony Ericsson K850i Kamera5 megapiksel dijital kamera


Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi Sony Ericsson'un K serisi cep telefonlarında asıl vurdu dijital kamera üzerinde. Sony Ericsson K850i cep telefonunun, çeşitli ışık koşulları altında gayet iyi sonuçlar veren 5 megapiksel çözünürlüklü bir dijital kamerası bulunuyor. Telefonun sağ kenarında kameranın açma / kapama butonu yer alıyor. Kamera aktif hale getirildiğinde objektifin önündeki kapak otomatik olarak açılıyor ve kamera uygulamaları başlatılıyor. Kameranın açma tuşuna basıldığında, ekran üzerinde bazı ikonlar aydınlanarak kamera ayarlarının değiştirilmesinde kolaylık sağlıyorlar. K850i cep telefonunun Açma/Kapama ve fotoğraf çekimlerinde kullanılan deklanşörünün hemen yanından hoş bir özellik olarak bir kayar butona yer verilmiş. Kompakt dijital fotoğraf makinelerinden tanıdığımız bu buton tarzı sayesinde çekilmiş fotoğrafların seçimi, video görüntü kayıt, video izleme ve fotoğraf izleme seçeneklerinden biri tercih edilebiliyor.

Sony Ericsson K850i Xenon flaşCyberShot Makro fotoğrafçılık


Telefonun otomatik netleme özelliği standart sabit odaklı lenslere kıyasla daha hassas bir odaklama sağlıyor. Son derece yakın mesafeden yapılan çekimlerde makro çekim modu kullanılabiliyor. Makro modda kamera mümkün olduğunca yüksek alan derinliği sunuyor. Odaklama makro modun yanı sıra sonsuza da ayarlanabiliyor. En güzel fotoğraflar parlak gün ışığı altında elde edilmesine rağmen Sony Ericsson yetersiz ve zayıf ışığa sahip ortamlarda da Xenon flaşı ile fotoğraf çekimine olanak tanıyor. Xenon flaşın üç farklı modu bulunuyor: Açık, Kapalı ve Kırmızı Göz Giderme. Telefonun kamerası ile zum yapmak da mümkün. Kameranı 16x dijital zumu bulunuyor. Ancak maalesef, dijital zumda görüntünün belli bir alanı kırpılarak büyütme yapıldığından dolayı bu özellik görüntü kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.Sony Ericsson FotoğraflarBestPic fotoğraf fonksiyonu


Fotoğraf çekimlerinde kaydırmalı ve çerçeveli çekimlerin yanı sıra BestPic modu da kullanılabiliyor. Oyun oynayan çocukların veya hareketli nesnelerin fotoğraflanmasında bu özellik yarar sağlıyor. Bu fonksiyon aktif hale getirildiğinde, telefonun kamerası çekim anı öncesinde dört ve sonrasında da dört adet olmak üzere sekiz adet çekim gerçekleştiriyor ve en iyi sonuca sahip fotoğrafın seçimini kullanıcıya bırakıyor. Telefonun bu özelliği net fotoğraflar elde etme şansını dikkate değer derecede arttırıyor.

Sony Ericsson YazılımFotoDJ ile fotoğrafların düzenlenmesi


Sony Ericsson'un bu cep telefonu modeli kullanıcıların sadece fotoğraf çekmelerini değil aynı zamanda bu fotoğrafları sevdikleriyle anında paylaşmalarını da sağlıyor. Paylaşım işlemi MMS, Bluetooth ve E-posta aracılığı ile yapılabiliyor. K850i cep telefonu, kullanıcıların çekmiş oldukları fotoğrafları internet üzerindeki görüntü bloglarına direkt olarak yüklemelerine de olanak tanıyor. Seyahat ve gezilerde telefonun bu özelliği oldukça kullanışlı olabiliyor. Bu özellik sayesinde, herhangi bir bilgisayara gerek duymaksızın ve fotoğrafları tek tek yüklemek zorunda kalmadan, sadece internet adresinizi önceden girerek fotoğrafları direkt olarak bloglara yükleyebiliyorsunuz. Eğer fotoğraflarınız beklediğiniz özelliklerde değilse, görüntüleri yüklemeden önce, telefonda bulunan FotoDJ yazılımını kullanarak gerekli düzeltmeleri yapabiliyorsunuz.
Sony Ericsson K850i müzik çalarŞarkı dinleme


Sony Ericsson K850i şarkı dinleme açısından da mükemmel bir telefon. Radyo ve MP3 müzik dosyalarını dinlemek, hepsi mümkün. Radyo dinlemek istiyorsanız telefonla birlikte kulaklığı da kullanmak zorundasınız çünkü kulaklık aynı zamanda anten görevi de görüyor.Çoğu cep telefonunda bu durumla karşılaşıyoruz. Normal MP3 şarkıları cihazla birlikte gelen kulaklıkla olduğu gibi dahili hoparlörler aracılığıyla da dinlemek mümkün. Hoparlörlerin ses kalitesi kötü olmamakla beraber kulaklıkların ses kalitesinin daha iyi olduğunu ve kulaklıklar kullanıldığında sesin daha çok açılabildiğini de belirtmeliyim.

Sony Ericsson K850i MüzikTrackID fonksiyonu


Sony Ericsson K850i cep telefonunun bir diğer hoş özelliği de TrackID fonksiyonu. Bu fonksiyon telefonun ana menüsünün Entertainment (Eğlence) alt başlığında bulunuyor. Telefon, TrackID sayesinde şarkıları tanıyabiliyor. Örneğin; bir mekanı ziyaretinizde bir müzik parçası duyduğunuzda bu şarkının bilgilerine TrackID fonksiyonu ile ulaşabiliyorsunuz. Bunun için TrackID uygulamasını başlatmanız yeterli; fonksiyon aktif hale geldiğinde çalan şarkının bir kısmı kaydediliyor ve ardından TrackID fonksiyonu kayıtlı veri tabanına bağlanıyor. Eğer bu şarkı veritabanında bulunuyorsa şarkının solisti ve şarkının adı ekranda beliriyor. Bu uygulamayı çeşitli kereler denedim ve telefonun farklı çevre koşullarına rağmen her seferinde doğru bilgileri elde etme konusundaki hassaslığı açıkçası beni şaşırttı. TrackID hizmeti, müzik parçasın kaydedilen bölümünün gönderilmesinin ücreti haricinde kullanıcıya ek bir yük getirmiyor.


Memory Stick Micro M2Flash bellek


Sony Ericsson K850i cep telefonunda 40MB dahili hafıza bulunuyor. Ayrıca telefon standart olarak 512MB kapasiteli bir bellek kartı ile birlikte geliyor. Bu bellek kartı telefona artı bir değer katıyor çünkü 5.0 megapiksel çözünürlüklü dijital kamera yaklaşık 1.4MB boyutunda fotoğraflar üretiyor. Eğer 512MB kapasiteli bu bellek kartı yeterli olmazsa telefonun hafızasını Memory Stick Micro (M2) bellek kartları ile 8GB'a kadar yükseltebiliyorsunuz. Bu özellik, K850i cep telefonuna dilediğiniz kadar fotoğraf ve şarkı kaydedebilmenizi sağlıyor.

Sony Ericsson YazılımPC Suite yazılımı


Ürün paketinde veri aktarım kablosunun yanı sıra cep telefonu ile bilgisayar arasında iletişim sağlayan bir yazılımın bulunduğu bir CD de yer alıyor. Sony Ericsson'un PC Suite yazılımı ağırlıklı olarak ajanda bilgilerinin senkronize edilmesi ve bilgilerin yedeklenmesi işlemlerinde yararlı oluyor. Cep telefonu bir bilgisayara bağlandığında, 'phone mode' (telefon modu)'nu tercih ederek telefonu PC Suite yazılımı ile birlikte kullanabilir veya 'mass storage' (veri depolama) modunu tercih ederek USB bellek cihazı gibi kullanabilirsiniz. Bu bağlantı, fotoğrafların, video görüntülerin ve şarkıların telefondan bilgisayara veya bilgisayardan telefona hızla aktarılmasını sağlıyor.

Sony Ericsson K850i bataryaLityum iyon batarya


K850i cep telefonunun lityum iyon bataryası teknik bilgilere göre 400 saat bekleme ve 9 saat konuşma süresine sahip. Telefonu, günde birkaç görüşme yaparak kullandığınızda batarya ömrü üç ile dört gün arasında sürecektir. Eğer çok sayıda fotoğraf çeker, uzun süre müzik dinler ve telefonu Bluetooth kulaklık ya da araba kiti ile kullanırsanız doğal olarak batarya süresi de çok daha hızla kısalacak ve her gün şarj etmeniz gerekecektir.Sony Ericsson kulaklıklar
Sony Ericsson batarya
Sony Ericsson şarj cihazıSayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
sony ericsson k850i
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Moon Light :: Cep Telefonları Hakkında Herşey :: Sony Ericsson-
Buraya geçin: