Moon Light

03 01 2008
 
PortalAnasayfaSSSAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 samsung f700

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
rose-mi
Admin
Admin
rose-mi

Mesaj Sayısı : 51
Kayıt tarihi : 04/06/08

MesajKonu: samsung f700   Cuma Haz. 13, 2008 8:47 am

Samsung F700 testi


A rtık günümüzde cep telefonları arama ve mesajlaşma dışında da yoğun şekilde kullanılıyor. Smartphone olarak adlandırılan akıllı telefonların satışı yavaş yavaş standart cep telefonlarının rakamlarını yakalıyor. Akıllı telefonları normal cep telefonlarından ayıran en büyük özellik daha gelişmiş e-posta ve internet uygulamaları. Akıllı telefonlar genelde Microsoft Mobile, Symbian veya PalmOS işletim sistemlerine sahipler. Ancak Samsung, F700 modelinde kendi işletim sistemini kullanmayı tercih etmiş. Bu tercih olumlu ve olumsuz olarak değerlendirilebilir. Bu sayede işletim sisteminin cihazın özellikleriyle birebir örtüşmesi işin olumlu yönü. Olumsuzluk içerebilecek nokta ise, senkronizasyon işlemlerinin daha karmaşık olma olasılığı ve harici yazılımların cihaza yüklenmesinde sıkıntılarla karşılaşma ihtimali.Samsung F700v cep telefonuSamsung F700 smartphone tasarımı


Samsung F700 akıllı telefon Vodafone SIM kilidine sahip. Bunu cihazın, kırmızı ve beyaz renklere sahip, Vodafone logolu ürün paketinde hemen fark etmek mümkün. Samsung F700 ürün paketinde bir veri aktarım kablosu, bir kulaklık, bir batarya şarj cihazı, kullanım kılavuzu, yazılım CD'si ve ekstra arka kapak yer alıyor. Telefonun ön yüzünde de Vodafone logosu ve ismi yer alıyor. Telefonun ön yüzünde geniş dokunmatik ekranın yanı sıra tek bir buton ve video görüşmelerde kullanılan küçük bir dijital kamera bulunuyor. Samsung F700'ü kayar sistemi ile açtığınızda ortaya eksiksiz bir klavye çıkıyor. Telefonun hoş bir tasarıma sahip olan klavyesi aydınlatma özelliği sayesinde loş ışıkta da kolaylıkla okunabiliyor. Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi, telefonun arka kapağı tamamen çıkarılabiliyor ve ürün paketinde bulunan diğer kapakla değiştirilebiliyor. Telefonun bu özelliği, kapağın zarar gördüğü durumlarda veya kullanıcı parlak mat bir kapak tercihi ettiği zamanlarda oldukça kullanışlı oluyor.

Samsung cep telefonu testSamsung SGH-F700 Dokunmatik ekran


Samsung F700 cep telefonunun en belirgin özelliği tamamen dokunmatik olarak çalışan ekranı. Telefonun ekranı 3.2 inç (8.1 cm) büyüklüğünde ve 260,000 renk. Dokunmatik ekranlar gayet hoş ve kullanışlı ancak piyasada mevcut dokunmatik ekranlar büyük farklılıklar sergileyebiliyorlar. Şahsen ben, bir dokunmatik ekranın ondan beklendiği şekilde yani seri ve akıcı bir biçimde tepki vermediği durumları gerçekten sıkıntı verici buluyorum. Samsung F700'ün dokunmatik ekranının kullanımı hiç de kötü değildi. Ekran gayet iyi tepki veriyor. Ekrana dokunduğunuzda telefon hafif bir titreşimle dokunuşlarınızın işleme alındığını belirtiyor. Parlak günışığı altında ekran görüntüsü o kadar kolay izlenemiyor. Yani, diğer telefonlarda da yaşanan bu durum özellikle telefonun dokunmatik ekranından kaynaklanan bir problem değil.Samsung smartphone
Samsung F700 cep telefonu

Samsung F700 Menü


S amsung, daha önce de belirttiğimiz gibi F700 cep telefonunda kendi işletim sistemini kullanmış. Telefonu açıp aktif hale getirdikten sonra ana ekranda tarih ve zaman bilgilerinin yanında üç tane ikon beliriyor. Bu ikonlar; menü, klavyenin dokunmatik ekranda görüntülenmesi ve arama listesini görüntülemede kullanılıyor. Ekranın ortasında yanıp sönen tarzda gösterilen dörtgen şekle dokunulduğunda dört adet hızlı işlem butonu görüntüye geliyor. Mesajlara ve internet tarayıcıya hızlı ulaşım sağlayan bu yapıyı, diğer telefon modellerinde de bulunmasına rağmen, oldukça kullanışlı bulduğumu ifade etmeliyim. Menüde on iki adet sembol bulunuyor. Parmağınızı dokunmatik ekranda bu semboller üzerinde gezdirdiğinizde yatay ve dikey bir çubuğun da hareket ettiğini görüyorsunuz. Bu özellik menünün oldukça interaktif görünmesini sağlıyor.


Samsung F700 Ekran


T elefonun kapağını kaydırarak açtığınızda ekran da dönüyor. Bu özelliği sadece mesaj metni yazarken tercih ettiğimi belirtmeliyim. Örneğin; normalde parmağınızı yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirerek ayar seçenekleri üzerinde dolaşabilirken ekran döndüğünde sadece üç seçenek görüntüleniyor ve kaydırma işlemi büyük adımlarla gerçekleştiriliyor. Bu yüzden ekranda 10 seçenek mevcutken siz altıncı seçeneği tercih etmek istediğinizde bunu gerçekleştirmeniz neredeyse imkânsız. Samsung F700'de fotoğrafların görüntülenmesi ise mükemmel. Bunun için menüden önce My Files (Dosyalarım) seçeneğini ve ardından da My Pictures (Fotoğraflarım) şıkkını seçiyorsunuz. Bu işlemin ardından fotoğraflar ekranda görüntüleniyor ve siz de parmağınızı ekranda kaydırarak fotoğraflar üzerinde dolaşabiliyorsunuz.
Samsung F700 Dijital kamera3 megapiksel dijital kamera


Samsung F700 akıllı cep telefonunda iki adet dijital kamera bulunuyor. Ön yüzde genelde görüntülü görüşmelerde kullanılan küçük bir VGA kamera ve arka yüzde de daha gelişmiş bir dijital kamera yer alıyor. Telefonun otofokus ve flaş özelliğine sahip 3.0 megapiksel çözünürlüklü kamerası ile çok güzel fotoğraflar elde edilebiliyor. Ancak çekim ile görüntünün kaydedilmesi arasında geçen gecikme süresi kamerayı oldukça yavaşlatıyor. Bazı durumlarda, telefonu çekim işlemi tamamlanmadan hareket ettirdiğimden veya nesneler fotoğrafını çekemeden kompozisyonu oluşturan kareden çıktığından dolayı çekmek istediğim görüntüleri fotoğraflayamadığım oldu. Kameranın LED flaşı oldukça sınırlı bir etki menziline sahip. Her ne kadar o kadar sık kullanmasam da dahili flaşın fonksiyonelliği açıkça ortada. Öte yandan bu tür flaşlar, nesneleri belli bir mesafeden fotoğraflamak istediğinizde bazı istenmeyen yan etkilere de neden olabiliyorlar.

Samsung F700 Kamera ayarlarıSamsung F700 Fotoğraf efektleri


Samsung F700 ile fotoğraf çekerken ekranda, kamera ayarlarının yapılmasını sağlayan bir takım ikonlar beliriyor. Bu ikonlar yardımıyla çekim sırasında flaş ve kendi kendine zamanlı çekim özellikleri son derece kolay bir biçimde açılıp kapatılabiliyor. Ayrıca fotoğraflar üzerinde siyah-beyaz, negatif veya sepya efektleri de uygulanabiliyor. ISO ışık hassasiyet değerleri, görüntü kalitesi ve otofokusun kapatılması gibi ayarlara ana menüden ulaşmak mümkün.
Samsung F700 BataryaLityum İyon batarya


Samsung F700 akıllı cep telefonu 3.7 volt lityum iyon bir batarya ile birlikte geliyor. Bataryayı tamamen şarj ettikten sonra telefonu 22 saat civarında bir süre boyunca kullanabildim. Bu süre boyunca 20 dakikalık görüşme yaptım ve dikkate değer süre kamera ve müzik çalar özelliğini kullandım. Resmi teknik özelliklerine göre telefonun bekleme süresi 250 saat. Bu da ortalama olarak iki günde bir telefonun şarj edilmesi gerektiği anlamına geliyor. Bu telefonu yoğun olarak kullanmayı düşünüyorsanız yedek bir pil veya otomobil şarj kiti satın almanız akıllıca bir yatırım olacaktır.

Samsung F700 HafızamicroSD bellek kartı


Samsung F700 cep telefonunun 140MB dahili hafızası bulunuyor. Bir hafta süresince fotoğraf çektikten sonra dahi hafızanın dörtte biri hala boş durumdaydı. Bu hafıza kapasitesi etkileyici görünebilir ancak 8GB kapasiteye sahip diğer cep telefonları ile karşılaştırıldığında telefonun 140MB dahili hafızası hiç de yüksek değil. Ancak microSD bellek kartları ile telefonun mevcut hafızasının yükseltilebiliyor olması sevindirici. Eğer tüm müzik arşivinizi bu telefonla birlikte yanınızda taşımayı düşünüyorsanız ekstra bir bellek kartı satın almanız gerekecektir. Samsung F700 akıllı cep telefonu, standart Secure Digital (SD) bellek kartlarının yanı sıra minimum 4GB kapasite sunan SDHC (SD High Capacity) bellek kartlarını da destekliyor.


Samsung smartphone ile internetSamsung F700 HSDPA bağlantı


Samsung F700 ile internette mükemmel bir şekilde dolaşabiliyorsunuz. Telefonda HSDPA desteği de bulunduğundan dolayı internette dolaşım hızlı. Samsung F700 cep telefonunda Wi-Fi fonksiyonunun eksikliği hissediliyor. Wi-Fi özelliği cep telefonu internet paketinden harcamadan sabit ve mobil halde kablosuz internet kullanımına olanak tanıyor. Gerçi bu tür telefonlar bir internet paketi eşliğinde geldiklerinden bu durum herhangi bir problem yaratmayacaktır. Telefonun ekranı internet sayfalarının tam haliyle görüntüleyebiliyor. Telefonun yan tarafındaki artı/eksi tuşlarıyla internet sayfalarında zum işlemlerini yapabiliyorsunuz. Bu özellik, mobil telefonlara göre tasarlanmamış olan web sayfaların görüntülenmesini kolaylaştırıyor. İnternet konusunda, telefonun SIM kilidi sebebiyle standart olarak, çeşit servislere sahip olan Vodafone Live menüsünü kullanabiliyorsunuz.

Samsung F700 YazılımSamsung PC Studio yazılımı


Samsung PC Studio yazılımı Samsung F700 cep telefonu eşliğinde standart olarak geliyor. Telefonu bir kişisel bilgisayara bağlar bağlamaz ekranda üç tane seçenek beliriyor: Medya çalar, PC Studio ve yığın bellek. PC Studio yazılımı telefon rehberini, mesajları, telefondan yedekleri değiştirmenizi ve doğal olarak telefondan bilgisayara fotoğraf ve video görüntülerin aktarılmasını sağlıyor. PC Studio yazılımının telefon üzerindeki verileri aktarması biraz zaman alıyor. Veri aktarımının en hızlı yöntemi yığın bellek modu. Bu modun tek eksik noktası sadece bellek kartından veri okuyabilmesi.Samsung F700 batarya
Samsung şarj bağlantısı
Samsung QWERTY klavye


Samsung F700 Müzik çalarSamsung F700 MP3 çalar


Samsung F700 akıllı cep telefonu çeşitli müzik dosyası formatlarını destekliyor. Telefonun MP3 çalar fonksiyonuna ana menüden ulaşılıyor. Müzik çalar fonksiyonunu kullanırken şarkıları hızla ileri alma veya sıradaki diğer şarkıya geçme işlemleri dokunmatik ekran üzerinden gerçekleştiriliyor. Ancak telefonun radyo özelliği maalesef bulunmuyor. Mevcut kulaklık iki parçadan oluşuyor. Kulaklığın telefona takılan ucunun standart kulaklık bağlantısına sahip olması harika. Bu sayede telefonla birlikte dilediğiniz bir kulaklığı kullanabilme imkânına sahip oluyorsunuz.

Samsung F700 UygulamalarMicrosoft belge gösterici


Samsung F700 akıllı cep telefonu dijital fotoğraflar, video görüntüler izlenip müzik parçaları dinlenebildiği gibi aynı zamanda Microsoft Word, Excel ve PowerPoint formatlı belgeler de görüntülenebiliyor. Ancak telefonun bu fonksiyonu belgeleri sadece görüntülemeye olanak tanıyor, belgeler üzerinde herhangi bir değişiklik yapamıyorsunuz. PowerPoint belgeler gayet okunaklı görüntüleniyor. PowerPoint formatlı belgeler telefonda kolaylıkla kullanılıyor ve bu belgeler tıpkı el broşürleri gibi son derece etkileyici bir sunum sağlıyor. Ancak maalesef diğer türdeki belgelerin okunması daha zor. Zum yapabiliyorsunuz fakat bu durumda da ekranda kaydırma yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Samsung kulaklıklar
Samsung bataryaSayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
samsung f700
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Moon Light :: Cep Telefonları Hakkında Herşey :: Samsung-
Buraya geçin: