Moon Light
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Moon Light

03 01 2008

PortalAnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ÖSS Başvuru Tarihi Değişiyor

YazarMesaj
MoonLight
Admin
Admin
MoonLight

ÖSS Başvuru Tarihi Değişiyor Empty
MesajKonu: ÖSS Başvuru Tarihi Değişiyor   ÖSS Başvuru Tarihi Değişiyor Icon_minitimePaz Şub. 24, 2008 11:19 am

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS başvurularının sarkabileceğini açıkladı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS kılavuzunun yarın yapılacak YÖK Genel Kurulu'nda onaylanması halinde başvuruların 25 Şubat'ta başlayacağını, ancak eğer bazı değişiklikler yapılıp da bu değişiklikler zaman alırsa başvuruların sarkabileceğini belirtti.

Yarımağan, yarın yapılacak YÖK Genel Kurulu toplantısına katılıp katılmayacağı sorusu üzerine, “Çağırırlarsa katılacağım. Şu anda bilmiyorum” dedi. “Şu ana kadar çağrı gelip gelmediği” sorusuna Yarımağan, “Bu konuyu Başkan ile ilk konuştuğumda 'Sen de gelirsin' demişti. Ama bu konuşma daha yeni atandığı dönemde olmuştu. O günden sonra böyle bir konuşma geçmedi aramızda” karşılığını verdi.

Yarımağan, daha önce sınavlarla ilgili kılavuzun görüşüldüğü toplantılara katılıp katılmadığının sorulması üzerine, “Ben son zamanlarda kılavuz toplantılarına hiç katılmıyordum. İhtiyaç olduğunda beni çağırıyorlardı, çok az toplantıya çağırıyorlardı. YÖK Genel Kurulu'na ben 3-4 yılda iki-üç kere katıldım” diye konuştu. Yarımağan, YÖK Genel Kurulu'nun İstanbul Baltalimanı'nda gerçekleştirilen toplantısına katıldığını anımsatarak, şöyle konuştu:

“Çünkü o toplantıda ÖSS'de sistemde değişiklik olmuştu, o nedenle katılmıştım. Ama bizim son zamanlardaki kılavuzla ilgili toplantılarımız rutin toplantılar oluyordu. Hatta Başkan'a yetki veriyorlardı, o onaylıyordu. Yani sistemde bir değişiklik olmadığı için beni çağırmıyorlardı, gerek yoktu. Ben yarın nasıl bir toplantı olacağını bilmiyorum. Kılavuz aynen mi benimsenecek, yoksa değiştirilecek mi bilmiyorum.”

“Katsayı ile ilgili bir konuda değişiklik yapılması halinde sizin de bu toplantıya katılmanız gerekir mi?” sorusuna Yarımağan, “Bu, ne tür değişiklik olacağına bağlı” yanıtını verdi. Yarımağan, “Kılavuzda epeyce değişiklik yapmak gerekebilir, yeni tablolar hazırlamak gerekebilir, mevcut tabloları değiştirmek gerekebilir veya sadece bir rakam değiştirmek gerekebilir. Onun için değişikliğin içeriğine bağlı. Katsayı konusunda değişiklik olup olmayacağına dair benim hiçbir bilgim yok. Ben sadece bunları varsayımlar üzerine söylüyorum” diye konuştu.

Yarımağan, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ve Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) kılavuzlarının onay için YÖK Genel Kurulu'na sunulduğunu belirterek, “Şu anda en önemlisi, ÖSS kılavuzu” dedi.

ÖSS kılavuzunun onayının YÖK Genel Kurulu'ndan yarın çıkması halinde ÖSS'ye 25 Şubat'ta başvuruların başlayacağını bildiren Yarımağan, “Onaylanır da... Değişiklik yapmak gerekir, 3 hafta çalışmak gerekir, o zaman bu tarih değişir. Değişiklikler çok zaman alıcı değişiklikler ise 25 Şubat'ta başlayamaz. Kılavuzun ne zaman baskıya gireceği önemli. Baskıya eğer Cuma günü girebilirse 25 Şubat'ta başlarız. Aksi halde yeni bir takvim gerekir” diye konuştu.

ÖSS'ye başvuru tarihinin sarkması durumunda ÖSS takviminde bir değişiklik olup olmayacağı sorusuna Yarımağan, “Sanmıyorum. Olmaması gerekir, çünkü başka tarih bulamayız. ÖSS, 15 Haziran'da yapılacak. Haziran ayındaki bütün pazarlar Açıköğretim Fakültesi, MEB ve bizim aramızda paylaşılıyor. Eğer 15 Haziran'da yapamazsak, başka seçeneğimiz yok” karşılığını verdi.

ÖSS Başvuru Tarihi Değişiyor
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-